GİRESUN TİCARET BORSASI - Haberler


HABERLER

Borsamız Meclis ve Yönetim Kurulundan oluşan bir heyetle İzmir Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Borsamızın Meclis Başkanı Harun AYDIN, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet APAYDIN, Meclis Üyesi Halil AK ve Genel Sekreter Eren NİZAM'dan oluşan bir heyetle İzmir Ticaret Borsası'na, 12-13 Mart 2014 Tarihlerinde, Giresun Kalite Fındığın Ulusal ve Uluslararası Piyasalarda gerçek değerinin fındık ve kuruyemiş piyasalarında hak ettiği değerini bulması ve diğer fındık çeşitlerinden farklılıklarının ortaya konulmasını zihinlere yerleştirmek amacıyla, İzmir Ticaret Borsası'nın Ege Pamuğu Coğrafi İşareti üzerinden yapmış olduğu coğrafi işaret kullanımı ile ilgili çalışmalarının sahada uygulama sonuçlarını görmek, yazılı dokümantasyonlara göre nasıl bir kurgu yapıldığını tecrübe etmek amacıyla bir inceleme ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere Giresun Kalite Tombul Fındığı diğer tüm fındık çeşitlerinden ayıran, sadece Giresun İlinde yetiştirilmesi az da olsa Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerinde yetiştirilmesidir. Bunun dışındaki tüm fındıklar, levant kalite olarak tabir edilmekte, ama Giresun kalite tombul fındık ayrı bir çerçevede damaklardaki lezzet hatırası ile hak ettiği müstesna yerini korumaktadır. Yine bütün literatürlerde Dünya'nın en üstün özellikli fındıkları, Giresun kalite tombul fındıklar olarak kabul edilmiştir. Buna ilaveten Giresun Kalite Tombul Fındık, Dünyadaki tüm fındık çeşitleri arasında en yüksek yağ oranı olan ve yine en yüksek oranda zar atan bir fındık çeşidi olarak Birincilik kürsüsünü hiç bir zaman başka bir çeşide kaptırmamıştır.

Bu ziyaretle çerçevesinde; Ülkemizin Türk Fındığı imajını temsil eden Giresun Kalite Tombul Fındığımızın Ulusal ve Uluslararası piyasalarda kazanmış olduğu bu haklı şöhretini koruyucu ve bunun Coğrafi işaret belgesi ile kullanımının tesis edilmesi amacıyla İzmir Ticaret Borsası'nda oldukça verimli bir dizi toplantılar yapılarak ortak bir sinerji yaratılmıştır.

Borsamızın; Giresun Kalite Fındığın coğrafi işaret tescili ile kullanımı ile ilgili bu hazırlık çalışmalarında birincil önceliklerimiz; başka bölgelerde üretilen kabuklu fındıklarla karışmasının önlenmesi ve Giresun Üreticisinin-Tüccarının-İhracatçısının dolayısıyla Giresun Kalite Fındık tüketmeyi arzu eden tüketicimizin korunması ve Giresun Kalite fındıkların yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda kolayca tanıtımını sağlamak amacıyla reklam faaliyetleri yapılması ve Giresun Kalite Tombul Fındıktan üretilmiş mamullerin üzerine, Giresun Kalitesi ürünlerden üretildiğine dair ve diğer fındık çeşitlerinden ayrı bir ürün olduğunu belirtir, hologramlı işaretlerle farkındalık ayrımının tüketim alışkanlıklarına yerleştirilmesi düşünülmektedir.

Bu ziyaret çerçevesinde, bilindiği üzere Giresun Ticaret Borsası olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yürütülmekte olan "Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projesi" çerçevesinde, İzmir Ticaret Borsası'nın ortaklığındaki Ege Pamuk Lisanslı Depoculuk A.Ş. firması yetkilileriyle yapılan temaslarda sistemin işleyişi, gelişmeye açık yönleri açısından karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuş, bu görüşmelerden ELİDAŞ yetkililerince, fındık lisanslı depoculuğu konusunda, borsamızın yapmış olduğu çalışmalarla ilgili dosya sunumlarından, yapacak olduğumuz lisanslı depoculuk faaliyetinin bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlar üzerine kurgulu ve depoya teslim edilen fındığın aynı kaliteyle geri alınması garantisi verdiği çerçevede sistemin başarılı sonuçlar elde edeceğini ifade etmişlerdir.

Bu bilgilendirme çerçevesinde şunları da söylemeden geçemeyeceğiz. Çok yakın zamanda, yer teslimi ve temel atma töreni yapılacak olan Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması projemizin, hayata geçmesiyle birlikte maalesef fındıkta çeşitli şekillerde yapılmak istenen lisanslı depoculuk faaliyetlerinin çeşitli platformlarda; bu depolarda fındık lisanslı depoculuk faaliyetinin olmaması gerektiğini veya olamayacağını, bu depoların ürün kalitesini korumaktan uzak ve spot borsa ile entegre olmadan sistemin işlemeyeceğini defaaten dilimizde tüy bitercesine ifade etmemize rağmen aksine özellikle fındık sektörünün tamamına şamil yeni bir ivme ve inovasyon getireceğini düşünüyoruz. Şöyle ki, fındık lisanslı depo sistemine girecek fındıklardan % 2 Stopaj vergisi alınmayacaktır. Bu düşünüldüğünde sektörün bu vergi yükünden kurtulması sistemin çalışabilirliğini oldukça kuvvetlendirmektedir. Ürün senetlerinin el değiştirmesi KDV ve Damga Vergisinden muaf tutulmuştur. Yine, ürün senetlerinin el değiştirmesinden doğan kazançlar Gelir ve Kurumlar Vergilerinden muaf tutulmuş ve yakın zamanda bunlara ait teşvikler 2018'e kadar uzatılmıştır. Yine çok yakın zamanda Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn. Hayati YAZICI, basın aracılığıyla lisanslı depoculuk sistemine girecek ürünlerin kira giderlerinin 5 yıl süreyle devlet tarafından desteklenebileceği yönünde çalışmalarının olduğunu ifade etmişlerdir. Bunların hepsi, Giresun'da kurulacak ve toplam 17000 ton Giresun Kalite Fındıklardan oluşacak depolama kapasitesine sahip lisanslı depoculuk sisteminin sağlanacak destekler ile sektöre yeni bir bakış açısı getireceği ve bunun arz ve talebinin buluşma noktası olan Spot borsa ile de Dünya Fındık Sektörünün gözünün Giresun'da olacağını ve fındık ticaretinin uluslararası piyasalarda elektronik ticaret vasıtasıyla piyasa derinliğinin genişleyeceğini ve fındık sektörünün içersinde yaşanan finansman sorunlarının lisanslı depoculuk vasıtasıyla kredi kullanma kabiliyetini pozitif yönlere götüreceğini işaret etmektedir.

Giresun Ticaret Borsası olarak öncelikle Türk Fındık sektörünün, objektif bir arz-talep platformunun oluşturulduğu sistematiğe kavuşması ve bundan Üretici-Tüccar-İhracatçı olarak hepimizin gereken faydaları alması için elimizden geldiğince fikir üretmeye ve projelerle bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Amacımız, Giresun'un ve Giresun Fındığının, Kurumsal yapımız itibariyle daha ileri seviyelere gitmesi ve Giresun'un "Fındığın Başkenti" sloganının sağlam temeller üzerinde yerini bulmasıdır.

Devamla, İzmir'de yapılan temaslar çerçevesinde yine İzmir Ticaret Borsası Kuruyemiş meslek komitesi üyeleriyle, yürütmekte olduğumuz projeler üzerinde ve özellikle Giresun Kalite Fındığın diğer çeşitler nazarında daha fazla iç piyasa tüketiminin artırılması ve coğrafi işaret kullanımı ile Giresun fındığının farklılığının ortaya konularak hak ettiği ticari karşılığı bulması çerçevesinde görüş alışverişinde bulunulduktan sonra, pamuk ve kuru üzüm satış salonlarında seans işlemleri bizatihi izlenmiş, seansa giren İzmir Ticaret Borsası üyesi alıcılar ve satıcılarla karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunulmuştur.

Aynı gün temasların devamında Borsamız heyeti,
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Işınsu KESTELLİ, Meclis Başkanı Sn. Barış KOCAGÖZ , Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Ercan KORKMAZ ve Yönetim Kurulu Sn. İsmail Yalçın YILMAZ tarafından kabul edilmiştir. Bu nezaket ziyareti çerçevesinde, Borsamızın; Giresun Kalite fındık konusundaki coğrafi işaretin, sahada uygulanarak ne gibi faydalar yaratabileceği konuları ve Fındık Lisanslı Depoculuğu ve Spot Borsa Kurulması projesiyle ilgili karşılıklı iyi
niyet dileklerinde bulunulduktan sonra, Borsamızın Meclis Başkanı Sn. Harun AYDIN ve beraberindeki heyet tarafından, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Işınsu KESTELLİ Hanımefendiye ve Meclis Başkanı Sn. Barış KOCAGÖZ Beyefendiye Ziyaretin anısına "Gümüş Giresun Fındığı" ve "Fındık Heykeli" sanatsal eserleri takdim edilmiştir.

Ez cümle, İzmir Ticaret Borsası'ndaki temaslarımızın, Giresun Tombul Fındığından üretilecek mamul ürünlerin, sektör içersindeki değerinin üst seviyelere taşınmasına yönelik çalışmalarımıza çok fayda yaratacağı ve yine Elidaş marifetiyle yapılan pamuk lisanslı depoculuğundaki tecrübe paylaşımlarının neticesinde, Giresun Kalite Fındığı tüketim açısından daha iyi yerle getirmek ve Giresun Fındık Lisanlı Depoculuk çalışmalarımızda doğru yerde ve zamanda bulunduğumuz, bizleri bir kez daha Türk Fındık Sektörüne fayda yaratabilmeme çabalarımızda manen mutlu etmiştir.


15/03/2014

HABER ARŞİVİ

Borsamız Meclis ve Yönetim Kurulundan oluşan bir heyetle İzmir Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. 15/03/2014
Borsamız Meclis ve Yönetim Kurulundan oluşan bir heyetle İzmir Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.
Vergi haftası kutlamaları çerçevesinde Giresun defterdarı Sn. Sedat AYYILDIZ Borsamızı Ziyaret etti. 03/03/2014
Vergi haftası kutlamaları çerçevesinde Giresun defterdarı Sn. Sedat AYYILDIZ Borsamızı Ziyaret etti.
Hürriyet Bölge Buluşmaları Toplantısı Trabzon'da gerçekleşti. 18/02/2014
Hürriyet Bölge Buluşmaları Toplantısı Trabzon'da gerçekleşti.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan açıklama... 11/02/2014
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan açıklama...
Borsamızın Piraziz ve Bulancak ilçelerindeki üyelerine ziyaret ve üyelik belgesi takdimi yapıldı... 10/02/2014
Borsamızın Piraziz ve Bulancak ilçelerindeki üyelerine ziyaret ve üyelik belgesi takdimi yapıldı...
Türkiye Fındık İhracatının Yaklaşık % 70'ine yakınını gerçekleştiren KFMİB... 10/02/2014
Türkiye Fındık İhracatının Yaklaşık % 70'ine yakınını gerçekleştiren KFMİB...
E-Fatura, E-Defter ve E-Arşiv" Uygulamaları Hakkında Bilgilendirme Semineri yapıldı. 27/01/2014
E-Fatura, E-Defter ve E-Arşiv" Uygulamaları Hakkında Bilgilendirme Semineri yapıldı.
Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret ettik. 27/01/2014
Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret ettik.
Borsamızın akreditasyon belgesi yenilendi. 15/01/2014
Borsamızın akreditasyon belgesi yenilendi.
Doğu Karadeniz Girişimcilik Zirvesi DOKAP'ta Yapıldı 09/01/2014
Doğu Karadeniz Girişimcilik Zirvesi DOKAP'ta Yapıldı
Borsamız ile Keşap Üreticiler Birliği arasında İzlenebilirlilik çalıştayı yapıldı. 08/01/2014
Borsamız ile Keşap Üreticiler Birliği arasında İzlenebilirlilik çalıştayı yapıldı.
Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa DO?RU'NUN Borsamızı Ziyareti 02/01/2014
Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa DO?RU'NUN Borsamızı Ziyareti
TARIM ARTIK BİR KAZANÇ KAPISI 20/12/2013
TARIM ARTIK BİR KAZANÇ KAPISI
Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah GÜL'ün ziyareti... 20/12/2013
Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah GÜL'ün ziyareti...
TOBB ile Kanal 24 televizyonunun organizatörlüğünde düzenlenen "KONUŞAN EKONOMİ"... 12/12/2013
TOBB ile Kanal 24 televizyonunun organizatörlüğünde düzenlenen "KONUŞAN EKONOMİ"...
AK Parti Giresun Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Yılmaz CAN Borsamızı ziyaret etti. 04/12/2013
AK Parti Giresun Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Yılmaz CAN Borsamızı ziyaret etti.
Gaziantep ticaret odası ve borsası üyelerinden ticaret borsamızı ziyaret. 02/12/2013
Gaziantep ticaret odası ve borsası üyelerinden ticaret borsamızı ziyaret.
Giresun Ticaret Borsası'nın Yeni Meclis Başkanı Harun AYDIN oldu. 23/11/2013
Giresun Ticaret Borsası'nın Yeni Meclis Başkanı Harun AYDIN oldu.
AK Parti Giresun Belediyesi Başkan Aday Adayı Sn.Adnan SA?LIK borsamızı ziyaret etti. 21/11/2013
AK Parti Giresun Belediyesi Başkan Aday Adayı Sn.Adnan SA?LIK borsamızı ziyaret etti.
Türkiye'de Fındık Bölgesi Teknik Gezisinde bulunan Azerbaycan Heyeti borsamızı ziyaret etti. 23/10/2013
Türkiye'de Fındık Bölgesi Teknik Gezisinde bulunan Azerbaycan Heyeti borsamızı ziyaret etti.