BAŞKANIN MESAJLARI

Giresun Fındığının Markalaşmasında Yeni Adım: Fındık Müzesi


Ülkemizin sahip olduğu en önemli tarımsal ürünlerin başında, şüphesiz fındık geliyor. Dünya fındık üretiminin nerdeyse tekel konumunda bulunan ülkemizin, bu değere daha fazla sahip çıkması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu doğrultuda Giresun Ticaret Borsası olarak ortaya koyduğumuz çalışmalarla hem sektörümüzün önün açmaya hem de Türkiye çapında farkındalık yaratmaya çabalıyoruz.
Atılan en önemli adımlardan biri, çok yakında faaliyete geçecek olan Lisanslı Depo ve Spot Borsa kurulması projesidir. Fındık ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu projenin yanı sıra, fındık kültürünü de doğru tanıtmamız gerekiyor. Böylelikle, fındığı sadece bir gıda ürünü olarak değil, bölgemizin önemli bir kültürel değeri olarak da konumlandırabiliriz.
Fındık kültürünün kurumsallaşması adına yeni ve önem verdiğimiz bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Giresun’da kurulacak Fındık Müzesi ile, ürünün hasadından sofralara gelişine kadar geçirdiği evreler mini sunumlarla yerli ve yabancı turistlere anlatılacak. Borsamız tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen müze içerisinde, 100 yıl öncesine ait mini fındık kırma tesisi, hasat, çikolataya dönüşüm, pazarlama gibi tanıtıcı görseller yer alacak. Böylece fındığın üretim, ticaret ve tüketimine kadar ki her evresini tanıtma imkânı bulacağız. Fındığın başkenti olan Giresun’da eksikliği hissedilen ve kenti ziyaret eden turistlerin fındığı tanıyabileceği bir kurum olmaması bizi bu anlamda harekete geçirmiştir. Fındığın tanıtımının yanı sıra satış yerleri, el çikolatacılığı, dinlence alanları, hediyelik eşya stantları da bu müzede bulunacak. Fındıkla ilgili A’dan Z’ye her şey bu müzede yer alacak. Sahil bölgesinde 30 dönümlük alanda kurulacak müze için çalışmalar hızla sürüyor.
Fındık gibi bir milli ürünümüzün dünden bugüne yaşatılacağı ve gelecek nesillere aktarılacağı bir alan olacak müze için, başta Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli’ye, Giresun Valimiz Sayın Hasan Karahan’a, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkililerine ve özverili çalışmalarından dolayı Giresun Ticaret Borsası personeline bu vesileyle tekrar şükranlarımı iletiyorum.