BAŞKANIN MESAJLARI

Artık Üretim ve İstihdama Odaklanalım


Ülkemizin son yıllarda ana gündemini hep siyaset belirledi. Ortadoğu’da bitmek bilmeyen çatışma ortamı ile birlikte dünyada güç dengeleri değişirken, Türkiye’de de siyasi atmosfer gergin bir hava yarattı. Son aylarda toplum olarak tarihi referanduma kilitlendik. Nihayet, halkımızın tercihi ortaya çıktı ve dengeli bir tabloyla yönetim sistemi değişikliği onaylandı.

Önümüzde yaklaşık 2,5 sene yeni bir seçim görünmemekte. Bu da aslında, olumlu sinyaller vermeyen ekonomi gündemine daha yoğun bir şekilde dönmemize bir fırsat sağlıyor. Türkiye’nin önünde birikmiş birtakım ekonomik sorunlar var. İşsizlik çok yüksek seviyelere ulaştı. Her ne kadar ihracat bu yıl toparlanma görüntüsünde olsa da, turizmde yaşanan kayıp cari açığımızın kapanmasını engelliyor. Tarım sektörleri, Rusya gibi önemli pazarlarda yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta umduğunu bulamıyor. Birçok uzmanın dile getirdiği gibi, ekonomide yapısal reformların artık hayata geçirilmesi lazım.

Unutulmamalıdır ki, bir ülkenin kalkınması ancak üretim ve ihracatla mümkün olur. Dünyada bir numaralı üreticisi konumunda olduğumuz ve ihracatta vazgeçilmez öneme sahip fındık sektörü olarak, biz de ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte üstümüze düşeni yapma gayretindeyiz. Hükümetimizin başlattığı istihdam seferberliğine Giresun Ticaret Borsası olarak biz de tam destek veriyoruz. Üyelerimizin yeni iş imkanları doğurarak, özellikle genç işsiz nüfusumuzu azaltmaya dönük teşvik ediyor, bu yönde projeler geliştiriyoruz. Gençlerimiz, geleceğimizin teminatıdır. Onların önünü açmak, Türkiye’nin önünü açmaktır.

Bahar aylarının Giresun’umuz ve ülkemize yeni bir coşku ve iyimserlik getirmesi dilekleriyle, herkese sağlık ve başarı temenni ederim.
Saygılarımla...