GİRESUN TİCARET BORSASI - Haberler


HABERLER

İtalya'nın Torino kentine AB Projesi destekli teknik ziyaret gerçekleştirildi.

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında İtalya’nın Torino şehrine Teknik Ziyaret faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda İtalya’nın Torino şehrini de içine alan Piemonte bölgesindeki çikolata fabrikaları ve fındık bahçeleri ziyaret edilerek detaylı bilgiler alınmıştır.
Teknik Gezi faaliyetinin ilk gününde; Torino Ticaret Odası’nın Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda; Torino Ticaret Odası heyeti ve Giresun Ticaret Borsası heyeti “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında yapılacak faaliyetleri ve Teknik Ziyaret hakkında değerlendirmeler yapmışlardır. Toplantı esnasında yapılan sunumlar ve video gösterimleri ile proje faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgilendirme yapılmıştır. Torino ve Giresun şehirlerinin ticari faaliyetleri değerlendirilerek Giresun Tombul fındığının Torino’daki çikolata tesislerinde kullanımının arttırılması konusunda bilgi alış verişi yapılmıştır. Ardından gerçekleştirilen fabrika ziyaretlerinde Torino ile özdeşleşen Gianduiotto çikolatasının üretim şekli, üretim aşamaları, kullanılan malzemeler ve ürünün paketlenmesi aşamaları incelenmiştir. Bu çikolatanın üretiminde genellikle İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetiştirilen fındıkların tercih edildiği bilgisi edinilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak proje katılımcıları ve firma yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde Giresun Tombul fındığının kullanılarak da Gianduiotto çikolatasının üretiminin yapılması hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca ziyaret edilen firmaların diğer ürünleri hakkında bilgi alınmıştır. Bu ürünlerin de üretim aşamaları gözlemlenmiştir.
Yine Torino şehrinin de içinde bulunduğu Piemonte bölgesindeki fındık bahçelerinde de ziyaretler yapılmıştır. Fındık tarımında yapılan uygulamalar hakkında detaylı bilgiler edinilmiştir. Fındık ağaçlarının dikilmesinden fındık meyvesinin toplanmasına kadar geçen süreçte yapılan makineli tarım hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Benzer uygulamaların Giresun’da ve Türkiye’nin diğer fındık bölgelerinde uygulanabilirliği tartışılmıştır. Fındık bölgelerindeki; yöreye hizmet veren, küçük ölçekli, kooperatifleşmiş fındık işleme tesisleri ile üreticiler ürünlerini işleyerek kavrulmuş fındık, fındık kreması, çikolata, fındıklı kek vb. son ürünler üretebildikleri ve pazarlamasını yapabildikleri gözlemlenmiştir.
Ayrıca Giresun Ticaret Borsası heyeti ile Torino Ticaret Odası heyeti arasında Teknik Ziyaret faaliyetinin son gününde bir görüşme daha gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede Teknik Ziyaret faaliyeti sırasında elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Torino Ticaret Odası üyelerinin ve Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanıştırılması ve birbirleriyle ticari faaliyetler geliştirmesi konusu görüşülerek Teknik Gezi faaliyeti sonlandırılmıştır.HABER ARŞİVİ

  

22.03.2023
Tedarikçim Deprem Bölgesinden Projesi Platformu

  


Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Kadir AYDINI'A ziyaret

  


Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri ÖZTÜRK'e ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati TIĞLI'ya ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal ÖZTÜRK'e ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU'na ziyaret

  

03.01.2022
GİRESUN TİCARET BORSASINDA 2021 YILINDA İŞLEM HACMİ

  

01.11.2021
Fındık’ta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı

  

20.10.2021
Karadeniz Ekonomi | Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük

  

13/07/2020
Yavuz Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ilk 500 de yerini aldı.

  


Nefes Kredisi Projesi tekrar başlamıştır.

  

13/03/2020
Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK, Ülkemizdeki fahiş fiyat uygulayanlar ve stokçularla ilgili mücadele açıklaması yaptı.

  


Giresun Ticaret Borsası Üyelerine Dış Ticaret ve Pazarlama Eğitimi verdi.

  

09/01/2020
2019 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 Firma belli oldu.

  


İl Ekonomi Toplantısı Vali Sarıfakıoğulları Başkanlığında Yapıldı

  


İtalya'nın Torino kentine AB Projesi destekli teknik ziyaret gerçekleştirildi.

  

20/11/2019
TANAP tarafından desteklenen "Lisanslı Depolama Tesisinde Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimi" projemizin açılışı yapıldı.

  

30/10/2019
Murat Gürsoy ile Karadeniz Ekonomi Programının Konuğu olduk.

  

23/10/2019
Torino Ticaret Odası ve Borsamız arasında Fındıkta Katma Değerli Üretimin artırılmasına yönelik AB Projesi çerçevesinde protokol imzaladık.

  

23/10/2019
Giresun Tombul Fındığı, Giresun Sivri Fındığı ve Giresun Kalın Kara Fındığı Coğrafi İşaret Denetim Kurulu Başkanı ve Fiskobirlik Genel Müdür Yardımcısı ve kurul üyeleri borsamızı ziyaret etti