GİRESUN TİCARET BORSASI - Haberler


HABERLER

İtalya'nın Torino kentine AB Projesi destekli teknik ziyaret gerçekleştirildi.

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında İtalya’nın Torino şehrine Teknik Ziyaret faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda İtalya’nın Torino şehrini de içine alan Piemonte bölgesindeki çikolata fabrikaları ve fındık bahçeleri ziyaret edilerek detaylı bilgiler alınmıştır.
Teknik Gezi faaliyetinin ilk gününde; Torino Ticaret Odası’nın Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda; Torino Ticaret Odası heyeti ve Giresun Ticaret Borsası heyeti “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında yapılacak faaliyetleri ve Teknik Ziyaret hakkında değerlendirmeler yapmışlardır. Toplantı esnasında yapılan sunumlar ve video gösterimleri ile proje faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgilendirme yapılmıştır. Torino ve Giresun şehirlerinin ticari faaliyetleri değerlendirilerek Giresun Tombul fındığının Torino’daki çikolata tesislerinde kullanımının arttırılması konusunda bilgi alış verişi yapılmıştır. Ardından gerçekleştirilen fabrika ziyaretlerinde Torino ile özdeşleşen Gianduiotto çikolatasının üretim şekli, üretim aşamaları, kullanılan malzemeler ve ürünün paketlenmesi aşamaları incelenmiştir. Bu çikolatanın üretiminde genellikle İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetiştirilen fındıkların tercih edildiği bilgisi edinilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak proje katılımcıları ve firma yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde Giresun Tombul fındığının kullanılarak da Gianduiotto çikolatasının üretiminin yapılması hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca ziyaret edilen firmaların diğer ürünleri hakkında bilgi alınmıştır. Bu ürünlerin de üretim aşamaları gözlemlenmiştir.
Yine Torino şehrinin de içinde bulunduğu Piemonte bölgesindeki fındık bahçelerinde de ziyaretler yapılmıştır. Fındık tarımında yapılan uygulamalar hakkında detaylı bilgiler edinilmiştir. Fındık ağaçlarının dikilmesinden fındık meyvesinin toplanmasına kadar geçen süreçte yapılan makineli tarım hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Benzer uygulamaların Giresun’da ve Türkiye’nin diğer fındık bölgelerinde uygulanabilirliği tartışılmıştır. Fındık bölgelerindeki; yöreye hizmet veren, küçük ölçekli, kooperatifleşmiş fındık işleme tesisleri ile üreticiler ürünlerini işleyerek kavrulmuş fındık, fındık kreması, çikolata, fındıklı kek vb. son ürünler üretebildikleri ve pazarlamasını yapabildikleri gözlemlenmiştir.
Ayrıca Giresun Ticaret Borsası heyeti ile Torino Ticaret Odası heyeti arasında Teknik Ziyaret faaliyetinin son gününde bir görüşme daha gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede Teknik Ziyaret faaliyeti sırasında elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Torino Ticaret Odası üyelerinin ve Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanıştırılması ve birbirleriyle ticari faaliyetler geliştirmesi konusu görüşülerek Teknik Gezi faaliyeti sonlandırılmıştır.HABER ARŞİVİ

  

06/05/2024
Samsun-Sarp Demiryolu için Tek Ses

  

09/01/2024
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre 2023 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 firma açıklandı.

  

05.12.2023
Giresun Ticaret Borsası, Türk Fındık Sektörüne Yeni Bir Soluk Getirdi

  

08.11.2023
Kahverengi Kokarca mücadelesi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Protokol imzalandı

  

08.11.2023
Resun Hotel ile indirim protokolü imzalandı

  

23.10.2024
GİRESUN TEKNOPARK'ta değerlendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi.

  

19.10.2023
Giresun Ticaret Borsası Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi seçimleri gerçekleşti

  

19.10.2023
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası ile Giresun Ticaret Borsası ortak toplantısı gerçekleştirildi.

  

17.10.2023
Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar’dan borsamıza ziyaret.

  

17.10.2023
İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya'dan ziyaret

  

26.09.2023
Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2022 yılı sonuçlarını açıklandı

  

01.06.2023
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığına yeniden M. Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi.

  

22.03.2023
Tedarikçim Deprem Bölgesinden Projesi Platformu

  


Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Kadir AYDINI'A ziyaret

  


Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri ÖZTÜRK'e ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati TIĞLI'ya ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal ÖZTÜRK'e ziyaret

  

20/10/2022
Giresun Ticaret Borsası Yeni Meclisinden TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU'na ziyaret

  

03.01.2022
GİRESUN TİCARET BORSASINDA 2021 YILINDA İŞLEM HACMİ

  

01.11.2021
Fındık’ta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı