GİRESUN TİCARET BORSASI


ÜYE BAŞARI HİKAYELERİ

Giresun'un Çehresini Fındık Değiştirecek: Karadere Tarım Ürünleri

Beş kırma, iki entegre üretim tesisi ile fındık sektörünün önemli bir ismi olan Karadere Tarım Ürünleri, ticari ilişkilerinde "ne olursa olsun, en fazla kârı yapalım" mantığıyla değil, aksine "kesinlikle haramla işimiz olmayacak" felsefesiyle hareket ediyor.

Karadere Tarım Ürünleri, bir aile şirketi olarak 1950'li yıllarda başladığı fındık ticaretine, bugün Türkiye'nin sayılı şirketlerinden biri olarak devam ediyor. Türk fındık ticaretinin yüzde 5'ini gerçekleştiren ve küresel ölçekte de ismini güçlendirmeye devam eden Karadere Tarım Ürünleri'nin dünü, bugünü ve geleceğini, Karadere Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Espiye Belediye Başkanı olan Mustafa Karadere ile konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve Karadere Tarım Ürünleri'nden söz edebilir misiniz?

1965 yılında Giresun'un Espiye ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Espiye'de, liseyi ise Ankara Çankaya Lisesi'nde tamamladım. Ardından 1988 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümü'nden
mezun oldum. Üniversite eğitiminden sonra iş hayatına atıldım ve 1992'de kardeşim Erol Karadere ile Karadere Tarım Ürünleri'ni kurdum. Biliyorsunuz Karadere Tarım Ürünleri, 2011'de Türkiye'nin İlk Büyük 500 firması arasında yer alarak Türkiye ve Karadeniz Bölgesi'nin gururu olmayı başardı. Tabii bu süreçte siyaset dünyasında da etkin görevler aldım. 2001'de AK Parti kuruluşunda kurucu üye olarak Giresun AK Parti teşkilat yönetiminde çeşitli kademelerde yer aldım ve 2002'de Giresun milletvekili adayı olarak gösterildim. Yine, 2002-2012 tarihleri arası AK Parti'nin Ekonomi-Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundum. Bu süreçte, kardeşim Erol Karadere ile ticari hayatımız da devam etti: 2003'te Karadere Gıda Maddelerini, 2009'da ise Karadere Petrol Ürünleri'ni hayata geçirdik. Diğer yandan, 1995-2005 yılları arasında Giresun Ticaret Borsası'nda Başkan Vekilliği, 2005-2013 yılları arasında iki dönem Giresun Ticaret Borsası Başkanlığı'nı sürdürdüm. 2013'te düzenlenen olağan seçimlerde ise bu kez Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı'na seçildim. 2006 yılında, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim. Öte yandan, TOBB Genel Kurulu ve TOBB Ticaret Borsalar Konsey Üyeliğine de devam ediyorum. 2007-2008 sezonunda Giresunspor yönetiminde de görev aldım. 2011'de ise Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar AŞ'nin Denetim Kurulu Üyeliği'ne seçildim. Son olarak, 2014 yılı yerel seçimlerinde AK Parti'den Espiye ilçesi Belediye Başkanı olarak seçildim ve halen bu görevime devam ediyorum. Evliyim ve beş kız çocuğum var. Bir aile şirketi olan Karadere Tarım Ürünleri'nin geçmişi aslen 1950'li yıllara uzanır. O yıllarda babamız Hacı Abdullah Karadere'nin fındık alım-satım manavcılığına başlamasıyla fındık sektöründe yer alan ailemizin yaklaşık 40 yıl kabuklu fındık ticaretiyle belli bir tecrübe edinmesinin ardından, kardeşim Erol Karadere ile birlikte Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nin 3090 sayı ve 12 Ağustos 1992 tarih ve 3090 No'lu sayısıyla Karadere Tarım Ürünleri'ni kurduk. Yurt içi ve yurtdışındaki müşterilerine en iyi mal ve hizmeti sunabilmek amacıyla var gücüyle çalışan firmamız; bir yandan da büyüme stratejilerine paralel olarak, hem yeni hem de yenileyici yatırımlarına devam etmektedir. Bu büyüme stratejimiz sayesinde, ihracat daha fazla odaklanmaya başladık. Halen Türkiye fındık pazarının yüzde 5'ine sahip olan Karadere Fındık Ürünleri, küresel ölçekte de büyümesine devam etmektedir.

Kısa sürede elde edilen bu başarıları neye borçlusunuz?

Fındık sektöründe yarım asrı geçen mazimiz,babamız Hacı Abdullah Karadere ile başlar. Ticari ilişkilerimizde "Ne olursa olsun, en fazla kârı yapalım" mantığı hiçbir zaman ilk hedefimiz olmadı. Aksine, gerek yıllık personel toplantılarımız gerekse ara toplantılarımızda "Kesinlikle haramla işimiz olmayacak" felsefesini temel ilke olarak vurguluyoruz. Biz, her zaman "müstahsil varsa, tüccar varsa, müşteri varsa biz de varız" ilkesiyle hareket ettik. Kendimizi hiçbir zaman büyük görmedik. Olmazsa olmazımız olan "Hak ve Adalet" ilkelerine bağlı kalarak, helali helal, haramı da haram bilerek çalışanlarımıza elimizden gelen en iyi imkânları sağlayıp, pazarladığımız ürünleri
kalite standartlarına uygun üreterek, Yüce Allah'ın (C.C.) da izniyle başarıya ulaşmamak mümkün olabilir mi? Ayrıca, hayatımızda her şey "kazanmak" üzere kurgulu değildir. Yüce Allah (C.C) "Ben istediğime zenginlik veririm" buyurmuştur. Allah bize bir zenginlik vermişse, bunda fakirin, kimi kimsesi olmayanın da hakkı vardır. Bu yüzdendir ki "Elimizin ulaşabildiği hayır ve hasenata, öğrenci yardımlarına ayrıca önem veririz." Kısacası, hakiki başarı Allah'ın (C.C.) haram kıldığından kaçınıp, helal kapılara yönelme çabalarıyla mümkün olabilir.

Proje ve yatırımlarınız nelerdir?

Şirketimizin ana faaliyet konusu "Fındık ve Mamulleri", amacımız ise yapısal değişiklerle köklü bir kurumsallaşmayı tamamlamaktır. Bu yöndeki Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Biliyorsunuz küresel ölçekte, bölgeler arası uzaklıklar çeşitli ulaşım imkânlarıyla artık eskisi gibi değil, her şeye ulaşmak artık çok daha kolay. Bu imkânlardan biz de kendi bölgemizin yararlanması adına bir takım yatırımlar düşünüyoruz. Örneğin, fındık sektöründe üretim tesislerimizi büyütüp revize ederek, daha geniş bir istihdam alanı sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte her gün değişim gösteren ihtiyaçlar doğrultusunda, bölgemize gerekip de yatırım yapılması gereken bir proje olursa, imkânlar nispetinde bu gelişmelere her zaman açığız.

Türk fındığının geleceği hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştiren Türkiye'de, fındığın sosyal ve ekonomik yönleriyle birlikte ekolojik geleceğini de düşünmeliyiz. Giresun, 1 milyon 177 bin dekarlık alanla Türkiye fındık üretiminin yüzde 12,4'ünü gerçekleştiriyor. Ancak fındık alanlarının yüzde 18'ine ev sahipliği yapan Giresun en kaliteli fındık üretimini gerçekleştiriyor olsa da, son yıllarda fındık tarımının ikincil gelir kaynağı olması ve yaşlanan ağaçların gençleştirilmesi için yatırımların yapılamaması gibi nedenlerle fındığın bölgede sosyal ve ekonomik yaşama katkısı da azalmaktadır. Bu gerçek, Giresun'da olduğu gibi fındık yetiştiren tüm bölgelerimiz için de aynıdır. Fındıkta Türkiye'nin yapması gereken; uygun ve istikrarlı fiyatlarla, ABD'nin bademde yaptığını gerçekleştirerek, rakip olabilecek ülkeleri saf dışı edip, büyük bir pazarlama ağı kurabilmektir. Aksi takdirde her geçen gün daha zor olacaktır. Fındıkta 1964'ten bugüne devlet adına yapılan destekleme alımları son yıllarda tarihinin en yüksek üzeyine ulaştı ve uluslararası pazarlar için fındığı cazip bir ürün haline getirdi. Diğer yandan, özellikle yüksek fiyat politikaları ve istikrarsız seyirler, başta doğu komşularımız olmak üzere dünyanın birçok yerinde fındık ekimini deta teşvik ediyor.

Sadece Türkiye'de değil küresel ölçekte de önemli bir fındık ihracatçısı ve sektörün önde gelen firmalarından olan Karadere Tarım Ürünleri'nin hedefleri nedir?

Müşterilerimizin beklentilerini tam olarak karşılayarak ve ürünlerimizi çevreye karşı sorumluluklarımızın bilinciyle yasal düzenlemelere uygun olarak yüksek verimlilikte ve zamanında üreterek; çalışanlarımızın motivasyon ve iş
memnuniyetini sağlayıp, yaratıcılık ve performanslarını geliştirip, takım olma bilincini yaratarak; sürekli iyileşerek ilerleme ve büyüme sağlayarak dünya fındık sektöründe tercih edilen ilk firma olmak. Karadere markamız; rünlerimizin güvenle tüketilebileceğine, ilgili tüm yasal gerekliklere uygun olduğuna ve şirketimizin yüksek kalite ve gıda güvenliği standartlarına sahip olduğuna ilişkin taahhüdümüzdür.

GTB'yi gelecekte nerede görmek istersiniz?

Giresun Ticaret Borsası'nda iki dönem başkanlık görevinde bulundum. Bu süreçten önce de çeşitli organlarında görevlerde bulunmuştum. Görevde bulunduğum süre içerisinde, ekibimizle birlikte elimizden geldiğince, özellikle
Giresun'un gelişimi adına hizmetlerde bulunduk. Özellikle Giresun ve Giresun için vazgeçilmez geçim kaynağı fındığın geleceği adına "Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası" kurulması için çok uğraşlar verdik. Gerekli destek ve finansmanı için birçok girişimlerimiz oldu. Sonuçta bu çabalarımızın karşılığını da aldık ve bugünlerde Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası'nın tesis inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Umuyorum bu tesisler, Giresun'un çehresini değiştirecek bir adım olacaktır. Bizden sonraki yönetimlerin muhakkak bu ve bunun gibi önemli projelere imza atmasını; hem yatırım hem de istihdam geliştirici her türlü faaliyetin içinde olmalarını bekliyoruz.

ALBÜM SAYFALARI