GİRESUN TİCARET BORSASI


ÜYE BAŞARI HİKAYELERİ

Altun Gıda Fındığın Lezzetine Lezzet Katıyor

Kaliteli ürüne en iyi fiyat politikamıza devam edecek, örnek fındık bahçelerimizin sayısını
artıracak ve üreticilerimizle kol kola vererek daha kaliteli ürünü üretmeye devam edeceğiz.
Lezzet katıyor 1950'li yıllardan bugüne fındık ticaretinde marka isim olan Altun Gıda'nın bugünü ve geleceği ile fındık sektörüne yaklaşımını, Altun Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Halil Paltun ile konuştuk.

Atun Gıda olarak faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

Dedemiz Mahmut Paltun ile 1950'li yıllarda ticari faaliyetine başlayan ve 1964 yılında babamız Mehmet Paltun tarafından kurulan Altun Gıda, 1992 yılında şirketleşti ve o günden bugüne ticari faaliyetlerine devam ediyor. Ben, 1987 yılında Mali Müşavir olarak iş hayatına başlamış olsam da fındık ticareti işiyle de eş zamanlı olarak ilgileniyordum. 2004 yılında, Mali Müşavirlik işimi yetiştirdiğim elemanlarıma devrederek fındık ticaretine odaklanma kararı aldım. Halen, denetimci olarak asli mesleğime sürdürsem de ağırlıklı olarak Türkiye'nin fındık alanında önemli firmalarına
Tirebolu Kalite Kabuklu Fındık tedarik etmeye devam ediyorum. Altun Gıda'nın önemli atılımlarından birini, 2011 yılındaki fabrikalaşma adımı olarak ifade edebilirim. 2012 yılında ise fındık işleme tesisimizin temelini attık ve hemen ertesi yıl, 2013'te tesisimizi faaliyete geçirmeyi başardık. Her yıl ortalama yüzde 15-20 büyüme stratejimizle yolumuza devam ediyoruz. Fındık işleme alanında Fındığın lezzetine tüm teknolojik uygulamaları bünyesinde barındıran ve sadece "Tirebolu Kalite Fındık" sloganını benimseyen Altun Gıda, bugün yurt içinde lüks kuruyemişçiler, lüks restoran ve pastaneler ile sadece kaliteye önem veren firmalara kavrulmuş iç fındık, fındık unu, pirinç fındık ve natürel iç fındık ile fındık ezmesi sunuyor. Elbette kurumsallaşma adımlarını atmaya devam eden şirketimizde, babadan kalma nasihatlere de sımsıkı bağlı olduğumuzun altını çizmeliyim. Altun Gıda'nın, son olarak, büyüme stratejisini başarıyla sürdürürken, Dubai, Riyad, Mekke ve Medine'de bulunan firmalara Süper Kalite Natürel İç Fındık ihracatı da gerçekleştirdiğini söylemeliyim.

Ar-Ge çalışmalarınız ve gelecek yatırımlarınız için neler söyleyebilirsiniz?

"Dünyanın en lezzetli fındıkları Türkiye'de, Tirebolu'da yetişiyor" iddiasıyla yola çıkan ve markalaşma yolunda ilerleyen Altun Gıda, portakallı fındık ezmesi, kivi aromalı fındık ezmesi ve "Beslenme
Çantam" markasıyla ilköğrenim çağındaki çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmak üzere ürün çalışmalarına devam ediyor. Dünyada bir ilk olarak geliştirdiğimiz, yüzde 78 fındık ve yüzde 22 pancar şekeri kullanılan fındık ezmemiz hiçbir kimyasal koruyucu katkı kullanılmadan üretiliyor ve yoğun bir talep görüyor. İnsan sağlığına hiçbir zararlı etkisi olmayan, katkısız yeni ürünlerimiz için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca çevre konusuna hassasiyet gösteriyor,

Altun Gıda'nın kendi elektriğini güneş ve rüzgâr enerjisinden sağlıyoruz. Yine, fabrikamız önünde bulunan muhteşem manzaralı arazimizde kuracağımız, sadece yöresel ürünler ve el yapımı çikolata
ve çikolatalı ürünlerin satış reyonunun yanına sadece elektrikli otomobillerin şarj edileceği bir de istasyon kurmayı planlıyoruz. Bu çalışmalarımızı, çevreye duyarlı bir şirket olduğumuz için keyifle yapıyoruz. Mikro düzeyde fakat makro hizmet ve kaliteyi yakalama ve asla kaliteden taviz vermeden Tirebolu Kalite Fındığı önce Türkiye'ye sonra dünyaya tanıtmak, tek hedefimiz. Bu lezzeti tatmak herkesin hakkı.

İş süreçlerinizde yaşadığınız sıkıntılar ve çözüm önerileriniz nedir?

Bugün yürütülen fındık politikası mutlaka gözden geçirilmeli ve tıpkı sanayi alanında olduğu gibi fındıkta da uzun vadeli projeler başlatılmalı diye düşünüyorum. En fazla gelir getiren bu "Altın" ürünümüz için bir düzenleme ve denetleme kurumu kurulmalı. Her kafadan ayrı ses çıkması önlenmeli, insanları yanlış yönlendiren sorumsuz beyanlar yasaklanmalı. Üreticimizin aleyhine olan her adım denetlenmeli. Özetle fındık sektörü, ziraat odalarının fiyat açıkladığı, borsaların fındık üretimi çalışması yaptığı bir ortamdan kurtulmalı fikrindeyim.

Altun Gıda'nın fındık üreticilerine yönelik kampanyaları ve destekleri nelerdir?

Kaliteli ürüne en iyi fiyat politikamız devam ediyor. Örnek fındık bahçelerimizin sayısını artırmak ve üreticilerimizle kol kola vererek daha kaliteli ürünü üretmek yolunda çalışmaya da devam edeceğiz.
Bu doğrultuda, 54 ve üstünde randımanlı fındık getiren üreticilerimize ek ödeme ve gübre desteğimiz devam edecek. 50 randıman altındaki ürünlerin kabulünü maalesef yapamıyoruz ama bu oran da yüzde 5'i geçmiyor hamdolsun. 2016 mahsulünde üreticilerimizin karşısına çok farklı enstrümanlarla çıkacağız. Firmamıza emanet fındık teslim edecek müstahsillerimiz 50 -51 randıman için ton başına 150 TL, 51-52 randıman için 100 TL, 52-53 randıman için 50 TL kira ve sigorta bedeli ödeyecek. 15 ve daha fazla yıldır firmamıza fındık verenler hariç, 53 randıman ve üstünde fındık verenler ise ücretsiz bu depolamadan faydalanacak. Ayrıca müstahsillerimiz, bizden alacağı emanet fındık sertifikasını da bizim firmamızda fiyatın düşük olduğunu tespit ederse, dilediği firmaya o sertifikayı satıp parasını tahsil edecek ve bizim firmamız da o belgeyi getiren tüccara veya sanayiciye fındığı teslim edecek. Firmamıza fındığını emanete bırakan müstahsillerimiz toplam bedelin 13'ü kadar bedelini Tirebolu'da bulunan bankalardan kredi olarak kullanabilecek. Emanete bırakılan fındıklar geri alınmak istenirse, üreticilerimizin istediği gün ve zamanda kendilerine iade edilecek. Böylece piyasalarda rekabet gücü artacak ve üreticimiz kazanacak.

Son olarak, Giresun Ticaret Borsası tarafından faaliyete geçirilecek olan Fındık Lisanslı Depo ve Spot Borsa hakkında söylemek istedikleriniz var mı?

Lisanlı depoculuk, fındığımızın olmazsa olmazıdır. Giresun'da yapılan bu projede emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Gönül isterdi ki şimdiye kadar faaliyete geçsin ve icraat başlasın. İnşallah 2016 mahsulüne yetişeceğini düşünüyorum. Biz, çiftçi, manav (tüccar), kırıcı, sanayici kesim hep birlikte bu oluşumdan faydalanacağız. Ayrıca, kapasitesinin daha da artırılması gerektiğine inandığım bu depo ve spot borsa ile fındıkta dünyanın gözü hep Giresun'da olacak. Elektronik altyapısı
ile vadeli işlem ve uzun vadede halka arz projesiyle çok büyüyeceğine inandığımız bu şirketin kurulmasını ve faaliyetini heyecanla bekliyoruz. Dünya tarım ürünlerinde birçok ülkenin başarıyla yürüttüğü bu yapı, fındığımızın daha da değerli olmasına katkı sunacak.

ALBÜM SAYFALARI