Giresun Ticaret Borsasi - Başkan Duyuru Oku

FINDIK 2021’DE DAHA ÇOK KONUŞULACAK

Ertaç ÖZTÜRK

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın tarihinde de eşine az rastlanır bir yılı geride bıraktık. 2020 yılı bir bakıma “felaketlerin yılı” olarak tarihe geçti.
Aşı haberleri ile umutlandığımız 2021 yılının hem Giresun’umuz hem ülkemiz hem de tüm dünya için yeni bir başlangıç olması hepimizin temennisi.
2021 yılı, fındığın da daha çok konuşulacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Başta üretimde verimlilik olmak üzere fındık tarımı ve ticaretinde yaşanan sorunları dile getirmek kadar bu sorunlara çözüm üretmek de önem taşıyor.
Dergimizin bu sayısında görüşlerine yer verdiğimiz Dr. Rüştü Bozkurt, kendisinin konunun uzmanı olmadığını vurgulayarak kaleme aldığı yazısında fındık sektöründe gözlemlediği sorunları ve çözüm önerilerini dile getirmiş. Görüşlerini bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.
Önerilerde öne çıkan en önemli noktalardan biri lisanslı depoculuğun geliştirilmesi. Borsamızın da öncülerinden biri olduğu lisanslı depoculuk ülkemizi tarım alanında çağ atlatacak önemli bir uygulama.
Bu konuda TMO öncülüğünde ve Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda GTB olarak biz de Yönetim Kurulu Başkanımız aracılığı ile tecrübelerimizi paylaştık ve daha iyi yönlere gidebilmesi için atılması gereken adımları aktardık.
Yine bu dönemde; Borsamızın major projelerinden biri olan; TUBİTAK önderliğinde yerel ortağı olduğumuz INNOFOOD projesi kapsamında yapımı devam eden yaklaşık 2 milyon avro bütçeli Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi’nin (GATAM) inşaat işleri tamamlandı. Bu merkezde kullanılacak tüm alet ve ekipmanların temini için ihale değerlendirmelerinin yapılmaya başlandığını ve bu sürecin de Nisan ayı içerisinde tamamlanacağını paylaşmak isterim.
2021’in tüm üyelerimize ve Giresunlulara 2020’nin kayıplarını tamamen unutturacak bol kazançlı ve bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum.