Giresun Ticaret Borsasi - Başkan Duyuru Oku

HEM SAĞLIĞIMIZA HEM İHRACATIMIZA YENİDEN KAVUŞACAĞIZ

Hamza BÖLÜK

Geçen yıl mart ayında ilk kez karşılaştığımız koronavirüs pandemisi ile bir yılı geride bıraktık. Başta maske, mesafe ve hijyen olmak üzere salgının başından itibaren uyguladığımız önlemlere yakın zamanda aşılamanın eklenmesiyle umutlarımız yeniden yeşerdi. Aşılama ve devletimizin aldığı kapanma ve benzeri önlemlerle musibetten en kısa sürede kurtulacağımıza inanıyorum.
Salgın nedeniyle dünya genelinde fındık ve mamullerinin tüketiminin azalması nedeniyle ihracatımız ne yazık ki olumsuz etkilendi. Birçok ülkede kapanmayla birlikte birçok alanda olduğu gibi fındıktaki tüketimde de bir daralma yaşandı. Fındık ve mamullerinde tüketimin dünya genelinde yüzde 20-25 azaldığını görüyoruz. İnşallah tüm dünyada pandeminin geriletilmesi ile birlikte hem sağlığımıza hem ihracatımıza yeniden kavuşacağız.
Biz salgınla uğraşırken küresel iklim değişikliği nedeniyle yaşanan gelişmeler de fındığı olumsuz etkiledi. Ne yazık ki şubat sonunda orta ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının ardından yaşanan don sonrası birçok bahçede ağaçlar zarar gördü. Bu durumun yeni sezonda rekolteyi çok olumsuz etkilememesini umuyoruz. Ancak don ve hastalıkların yanı sıra ömrünü tamamlayan yaşlı bahçelerin de verim düşüklüğüne yol açtığı bir gerçek. Bu durum ülkemizin dünya pazarındaki rekabet gücünü de olumsuz etkiliyor. Bahçelerin yenilenmesi gerekiyor ancak üreticinin bunu tek başına yapması mümkün değil. Devletimizin ekonomik ömrünü tamamlayan bahçelere destek olması gerekiyor. Yenileme çalışmalarına ek olarak tarımsal destek ve özellikle bilimsel tarıma geçilmesinin de verimin artmasında önemli rol oynayacağını düşünüyorum.
Bu Ramazan Bayramının sevdiklerimizden uzak geçirdiğimiz son bayram olması dileğiyle.